Ze względu na znaczne obciążenie instalacji elektrycznej podłączenie płyty indykcyjnej nie należy do łatwych zadań. Zarówno jednofazowa jak i trójfazowa instalacja musi być wykonana umiejętnie.
Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej
W teorii nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnie podłączyć płytę indukcyjną. W tym celu niezbędny jest odpowiedni schemat elektryczny. Wykonanie tego zadania jest o wiele bardziej skomplikowane, niż podłączanie standardowej kuchenki, zatem nie posiadając odpowiednich umiejętności nie warto wykonywać tej czynności na własną rękę.
Wówczas to lepiej jest skorzystać z usługi doświadczonego elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ponadto obecnie wielu producentów zgadza się utrzymać gwarancję tylko wówczas, jeżeli płyta indukcyjna zostanie podłączona przez uprawnionego do tego celu specjalistę. Decydując się na samodzielnie podłączenie płyty można stracić możliwość zareklamowania urządzenia w przypadku awarii.
Jakie przewody wybrać do montażu płyty indukcyjnej?
Rodzaj oraz wielkość stosowanych do podłączenia przewodów są ustalane zazwyczaj przez producentów tego sprzętu. Warto zawsze pamiętać o tym, że ze względu na duże obciążenie sieci elektrycznej płyta indukcyjna powinna być zawsze podłączana na osobnym obwodzie ze specjalnym zabezpieczeniem.
Przewód przyłączeniowy idący od skrzynki przepięciowej do samej płyty powinien mieć dla dla jednofazowej płyty 230 V – 3 x 4 milimetrów kwadratowych, Z kolei dla trójfazowej płyty 400 V – 5 x 2,5 milimetrów kwadratowych powinno nastąpić w trójfazowym gniazdku.
Podłączenie płyty 230 V
Płyta jednofazowa jest zazwyczaj znacznie łatwiejsza do podłączenia, niż ta która jest przeznaczona do zasilania trójfazowego. W takiej sytuacji wystarczy tylko połączyć przewody przyłączeniowe z przewodami instalacyjnymi płyty, kierując się podpowiedziami zawartymi w schemacie lub kolorami izolacji kabli.
Warto pamiętać o tym, że ten drugi sposób może być ryzykowny ze względu na to, że nie zawsze izolacja w mieszkaniu jest wykonana poprawnie. Niemniej mając stuprocentową pewność, że jest ona wykonana poprawnie, to wówczas można wypróbować tę metodę.
Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V pod 3 fazy
Podłączenie płyty pod 3 fazy jest nieco bardziej skomplikowane, bowiem podłącza się ją do gniazdka siłowego, a więc trójfazowego. Do instalacji płyty indukcyjnej 400 V potrzebna jest specjalna instalacja oraz gniazdo.
W tym wypadku trzeba poprawnie podłączyć aż 5 różnych przewodów, a więc trzy fazy, przewód neutralny oznaczony kolorem niebieskim oraz uziemienie, które jest zawsze oznaczone na żółto lub zielono. Podłączenie takiej płyty nie należy do łatwych zadań, zatem lepiej skorzystać z profesjonalnych usług.