Plastikowe kubki – czy można je wykorzystywać w sposób ekologiczny?


Plastik jest to temat obecnie bardzo szeroko dyskutowany. Jego masowe wykorzystywanie powoduje, że nasza planeta jest coraz bardziej zaśmiecona, problemem numer jeden są jednorazowe opakowania oraz naczynia. Zastanówmy się więc czy możemy w jakiś sposób zmniejszyć ich ilość bądź sprawić, aby nie pojawiały się one w ogóle. Posłużymy się tutaj przykładem kubków plastikowych, które chyba są obecnie najczęściej wykorzystywane.

Dlaczego kubki jednorazowe plastikowe są tak dużym problemem?

Jednorazowe opakowania, a w tym i kubeczki plastikowe, naczynia oraz sztućce są tak dużym problemem, ponieważ wykorzystujemy je tylko i wyłącznie jeden raz. Stąd też ich nazwa, czyli jednorazowe. Są one wykorzystywane w naprawdę dużej ilości i najczęściej wykonywane są z materiałów, które wbrew powszechnej opinii nie są możliwe do recyklingu, lub jest on bardzo trudny. Kiedy przeanalizujemy sobie najważniejsze problemy związane plastikiem, to możemy również poszukać odpowiedzi na to, czy możemy zrobić coś z problemem jednorazowych opakowań.

Używajmy kubków plastikowych jak najmniej

Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o poradzenie sobie z problemem jednorazowych opakowań i naczyń, jest sprawienie, aby zawsze, wtedy kiedy jest to możliwe używać i ich odpowiedników wielorazowych. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest na przykład montowanie w zakładach pracy dystrybutorów z wodą i namawianie pracowników do używania własnych kubków wielorazowych, na przykład porcelanowych zamiast jednorazowych plastikowych. Można wykorzystywać innego rodzaju plastikowe naczynia, ale takie, które mają właśnie charakter jednorazowy. Kubeczki plastikowe jednorazowe powinny być wykorzystywane tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Wykorzystywanie jednorazowych naczyń z materiałów najwyższej jakości

Największy problem Kubki jednorazowe plastikowe sprawiają z ponownym wykorzystaniem. Jest ono bowiem niemal niemożliwe, a przynajmniej jest tak w przypadku kubeczków najtańszych. Są one z tak marnej jakości plastiku wykonane, że w zasadzie ciężko jest z nimi potem coś zrobić. Należy więc wybierać kubeczki plastikowe wykonane z materiałów lepszej jakości, czyli na przykład z polietylenu o dużej gęstości. Z takiego tworzywa można jeszcze coś zrobić.