Jaki alkomat kupić?


Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo modeli, których cena oscyluje od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Wspomniane urządzenia różnią się między sobą przede wszystkim jakością wykonania, dokładnością wskazań czy rodzajem wykorzystanego sensora. Rekomendowane jest oczywiście postawienie na alkomat z atestem.

Produkty półprzewodnikowe

W najprostszym możliwym ujęciu w tego rodzaju sprzętach na powierzchni elektrody będą utleniały się opary alkoholu. Następnie przyczyni się to do wzrostu przewodności elementu półprzewodnikowego proporcjonalnie do stężenia alkoholu. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych wad wspomnianego rozwiązania należy zaliczyć ogromną wrażliwość na inne substancje. Doskonałymi przykładami mogą być aceton czy nikotyna.

Mogą one sprawić, że odczyn będzie przekłamany. Godny uwagi jest fakt, że to nie tylko najtańszy, ale również najprostszy typ sensora, który jest wykorzystywany w urządzeniach przeznaczonych do codziennego użytku. Ogromnym atutem produktu jest oczywiście stosunek jakości do ceny. Rekomendowane jest zapatrzenie się tylko w alkomat z atestem.

Alkomaty elektrochemiczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że alkohol znajdujący się w próbie wydychanego powietrza będzie reagował z powierzchnią elektrody, która jest pokryta nadmanganianem potasowym czy dwuchromianem potasowym. W rezultacie utleniania pod wpływem alkoholu dochodzi do powstania kwasu octowego.

Należy mieć świadomość, że przyczynia się to do uwolnienia elektronów z powierzchni elektrody. Warto wiedzieć, że sensory elektrochemiczne stosuje się w automatach wyższej klasy dedykowanych zarówno dla służb porządku publicznego, jak i użytku domowego. Alkomaty elektrochemiczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Alkomaty spektrofotometryczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie są to najbardziej zaawansowane sensory, które wykorzystuje się do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie człowieka. W najprostszym możliwym ujęciu mierzona jest absorpcja promieniowania elektromagnetycznego w paśmie podczerwonym.

Warto wiedzieć, że jest ona charakterystyczna dla poszczególnych substancji. Należy mieć świadomość, że wykorzystywane są one tylko w urządzeniach stacjonarnych stosowanych w sądach czy prokuraturze.