Plastik króluje niepodzielnie


Z czego produkuje się plastik? Każde tworzywo sztuczne nazywane potocznie plastikiem składa się z polimerów. Są to najdłuższe łańcuchy cząsteczkowe spotykane w przyrodzie. Powstają z syntezy krótszych zespołów atomowych. Cząsteczki budujące polimery nazywane są przez chemików monomerami. Z nich właśnie powstają często używane plastikowe skrzynki do transportu piwa.

1. Surowiec na skrzynki na piwo

Pojedyncze mery, które po obróbce stanowią budulec skrzynki na piwo, zawierają głównie:
− wodór
− węgiel
− tlen
Wymieniony zestaw pierwiastków występuje w paliwach kopalnych, które są głównym źródłem surowca, dającego się zamienić na skrzynki po piwie. Udział węglowodorów kopalnych to ponad 99%.

2. Alternatywa dla ropy naftowej

Plastikowa skrzynka na piwo powstać może z surowców biologicznych. Łańcuchy cukrów prostych tworzących mąkę kukurydzianą poddane procesowi polimeryzacji staja się tworzywem sztucznym spełniającym wszystkie warunki tego uniwersalnego materiału.

Biopolimery można przetwarzać przy zastosowaniu standardowych technologii:
− rozdmuchowa
− wytłaczanie
− termoformowanie
− formowanie wtryskowe.

3. Kluczowe momenty w historii plastiku

1850 − wynaleziono celuloid
1907 − bakelit − materiał używany na korpusy wielu aparatów np. telefonicznych
1939 − nylon − wojna przyniosła wynalazek, który zrewolucjonizował modę; kobiety marzyły o pończochach z nylonu zamiast grubych nicianych i siermiężnych, produkowanych ówcześnie
1970 − w przemyśle motoryzacyjnym zaczęto stosować pierwsze zderzaki samochodowe wykonane z plastiku.
2013 − kompozyty polimerowe posłużyły do produkcji protezy nogi dla człowieka, który osiągał zaskakujące wyniki jako sprinter.

4. Plastik jest wszędzie

Wyroby plastikowe różnego przeznaczenia stosowane są w poniższych branżach:
− Medycynie
− Rolnictwie
− Transporcie
− Budownictwie
− Wyposażeniu domów
− Sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
− Sporcie.

5. Branża opakowań

Dział gospodarki związany z produkcją opakowań ściśle powiązany jest z transportem. Wymaga stosowania mocnych i ergonomicznych pojemników takich jak np. skrzynki na piwo.
Szczególnym działem jest zabezpieczenie produktów spożywczych. Plastik obecny jest w produkcji żywności od początku. Skrzynki po piwie są dobrym przykładem.

Plastik zadomowił się w naszej kulturze gospodarczej na stałe. Minęło mnóstwo czasu kiedy to powstał jeden z prototypów materiałów plastikowych. Nazwany został parkesiną od nazwiska wynalazcy. Był drogi i nie byłby dziś. Konkurencja dla materiałów, z których jest zrobiona plastikowa skrzynka na piwo.