Kubek plastikowy kubkowi nierówny


Kwestie ekologiczne moją coraz większe znaczenie. Widać to w decyzjach jakie podejmują firmy, widać to też w decyzjach konsumentów. Coraz widoczniejszy jest trend próby redukcji użycia plastiku. Trudno jest jednak zrezygnować z wygody jaką dają niektóre wykonywane z niego produkty, także jednorazowe, takie jak chociażby kubeczki plastikowe.

Dlaczego kubki jednorazowe plastikowe są takim problemem?

Kubeczek plastikowy to tylko jeden z przykładów produktów, które uznawane są za wyjątkowo niekorzystne dla środowiska. Należą do nich wszelkie plastikowe, ale nie tylko, jednorazowe naczynia i sztućce, podobnie jak inne produkty, które używane są przez krótką chwilę, a później stają się śmieciem, które tylko częściowo podlega recyklingowi, a rozkłada się kilkaset lat.

Jednorazowe produkty przyzwyczaiły nas do wygody, nie tłuką się, nie wymagają mycia, niewiele kosztują i do tego mogą być pięknie zdobione, stosownie do niemal każdej okazji. Nie pozostają jednak bez wpływu na środowisko. I choć można je poddawać recyklingowi, to jednak nie w nieskończoność. A skuteczność recyklingu pozostawia wiele do życzenia. Ale czy Kubki jednorazowe plastikowe zawsze muszą oznaczać zły wybór?

Ekologiczne kubki plastikowe – czy to możliwe?

Jako najlepszą alternatywę kubków plastikowych zwykle podaje się te wykonane z papieru. Papier zwyczajnie wydaje się nieszkodliwy dla środowiska, i faktycznie tak jest, ale jego produkcja ma pewne wady. Wycinane są drzewa, a producenci papieru nie zawsze kupują surowce z plantacji kierujących się zrównoważonym rozwojem. Do tego podczas produkcji wykorzystuje się sporo wody.

Czy to oznacza, że kubeczki plastikowe mogą być dobrym wyborem? Okazuje się, że tak.. Ale nie mówimy tu o tych wykonanych z tworzywa produkowanego z paliw kopalnych, którego rozkład trwa przez wieki i jest toksyczny. Kubki plastikowe mogą być wykonywane z PLA, czyli biodegradowalnego tworzywa wykonywanego ze skrobi kukurydzianej. Takie kubeczki, jeśli po użyciu trafią do specjalnych kompostowni, będą neutralne dla środowiska, bardzo szybko zutylizowane i przerobione na naturalny nawóz.