Warto posiadać alkomat. Jaki kupić?


Każdy kierowca doskonale wie, że nie powinien prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu. Niestety nie zawsze samopoczucie wskazuje na to, że we krwi krąży jeszcze taka ilość alkoholu, przy której nie powinno wsiadać się za kierownicę. Z tego między innymi powodu, warto posiadać alkomat. Alkomaty dostępne są w różnych miejscach i różnych cenach. Jaki kupić?

Zakup taniego alkomatu nie na sensu

W wielu miejscach można kupić niedrogie alkomaty. Niestety posiadanie ich w zasadzie nie ma sensu, bowiem dokładność pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu jest bardzo niewielka. Taki alkomat może pokazać, że poziom alkoholu w wydychanym powietrzu jest minimalny lub żaden, a prawda może być inna. Chcąc mieć pewność co do pomiaru, warto stawiać na dobre alkomaty elektrochemiczne. Idealnie jeśli są to alkomaty z atestem. Nie można jednak zapominać, że takie alkomaty muszą zostać skalibrowane, a kalibrację trzeba co kilka miesięcy powtarzać. Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia, których jednak nie da się skalibrować w warunkach domowych, niezbędne jest oddanie lub wysłanie ich do firmy, która się tym zajmuje. Dobre alkomaty z atestem kalibrowane są szybko, a koszt takiej usługi jest minimalny. Tylko regularna kalibracja alkomatu daje pewność, że urządzenie poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wskazuje bardzo dokładnie.

Margines błędu pomiaru nie jest niczym złym

Nawet skalibrowane poprawnie alkomaty elektrochemiczne, mogą jednak mieć margines błędu pomiaru. Dane na ten temat powinny znajdować się w instrukcji lub ateście alkomatu. Margines błędu trzeba brać pod uwagę podczas pomiarów takim urządzeniem. Jeśli więc urządzenie wskazuje poziom alkoholu, który jest bliski zakazanemu podczas prowadzenia pojazdu, warto po prostu poczekać kilka lub kilkadziesiąt minut i powtórzyć pomiar ponownie.

Koszt alkomatu

Znawcy tematu mówią wprost. Dobry alkomat musi kosztować. Niektóre z nich sprzedawane są w cenach kilkuset złotych i tylko te tak naprawdę są warte uwagi. Alkomat w tej cenie to alkomat z atestem, dobrej jakości, gwarantujący prawdziwość pomiarów. Zakup takiego alkomatu to zakup na lata, a wydane pieniądze to sensowny wydatek. Dzięki posiadaniu takiego alkomatu i badaniu poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, zawsze można mieć pewność, kiedy można wsiąść za kierownicę pojazdu, kiedy zaś nie należy tego robić, ponieważ poziom alkoholu jest jeszcze zbyt wysoki.