Jednorazowe opakowania i naczynia do żywności – czym się charakteryzują?


Dziś konsumenci zwracają uwagę nie tylko na wygląd potraw, ich skład, ale również na sposób, w jaki są zapakowane. Ogromne znaczenie mają dla klientów także kwestie związane z ekologią. Dlatego częściej sięgają po produkty zapakowane w opakowania ekologiczne, nadające się do recyklingu. Takie właśnie są opakowania i naczynia do żywności.

Opakowania jednorazowe do żywności

Opakowania do żywności nie pełnią już tylko roli praktycznej polegającej po prostu na możliwości zapakowania do nich jedzenia. Od opakowania oczekuje się estetycznego wyglądu oraz tego, że skutecznie chronić będzie żywność przed czynnikami zewnętrznymi. Mowa tu o wilgoci, temperaturze, zanieczyszczeniach czy promieniowaniu UV. Dlatego tak ważne jest, z jakiego materiału opakowania jednorazowe są produkowane. Opakowanie nie może w żaden sposób wnikać w żywność, zmieniać smaku czy aromatu żywności. Innymi słowy, opakowania czy naczynia jednorazowe muszą być całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Jeśli kupuje się takie opakowania na własny użytek, to warto, aby miejscem ich zakupu była sprawdzona hurtownia opakowań. W takiej hurtowni wszystkie produkty posiadać będą odpowiednie oznaczenia świadczące o tym, że opakowania bądź naczynia jednorazowe są bezpiecznie dla zdrowia.

Wymagania wobec opakowania jednorazowych do żywności

Wszystkie opakowania i naczynia, które mają mieć kontakt z żywnością, muszą spełniać określone normy. Wszystko po to, aby mieć pewność, że opakowania i naczynia nie posiadają w swoim składzie żadnych substancji szkodliwych. Najważniejsze jest bowiem, aby jedzenie było przechowywanie w sposób bezpieczny i higieniczny. Przede wszystkim jednorazowe naczynia i opakowania nie mogą w swoim składzie zawierać substancji rakotwórczych, mutagennych oraz negatywnie wpływających na płodność. Dodatkowo opakowania tekturowe nie mogą być pokryte barwnikiem azotowym, a w swoim składzie nie mogą zawierać chlorów oraz metali. Wszystkie te normy mają zapewnić bezpieczeństwo konsumentom. Dlatego każda dobra i sprawdzona hurtownia opakowań w swojej ofercie posiada tylko produkty, które wcześniej zostały właściwie przebadane i posiadają wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Zakup takich produktów jest zatem bezpieczny.