Kotły warzelne przechylne – proste przygotowywanie dużych ilości potraw


Przygotowywanie potraw dla dużej liczby osób wymaga zastosowania specjalnego sprzętu. W tym celu używane są także kotły warzelne przechylne.

Wybór odpowiedniego sprzętu gastronomicznego do przygotowywania różnych dań ma szczególne znacznie wtedy, gdy konieczne jest ugotowanie dużych ich ilości. Wówczas zastosowanie posiadają między innymi kotły warzelne przechylne, czyli specjalne urządzenia, które wyposażone są w pojemniki – kotły z funkcją przechylania.

Jak zbudowane są kotły warzelne przechylne? Na czym polega działanie tego typu sprzętu? Gdzie najczęściej są one używane?

Kotły warzelne przechylne – budowa

Urządzenie takie, jak kocioł warzelny, przeznaczone jest do przygotowywani dużych ilości potraw. Pojemnik kotła może posiadać pojemnik od 30 litrów to nawet 300 litrów. Dostępne są także kotły posiadające po kilka pojemników, na przykład po dwa lub trzy pojemniki o pojemności 30 litrów.

Tego rodzaju kotły mogą również posiadać funkcję przechylania – takie kotły warzelne przechylne są wówczas łatwiejsze w obsłudze, ponieważ pojemniki można przechylić, aby łatwiej je opróżnić.

Jak działają kotły warzelne przechylne?

Kotły warzelne, w tym także kotły warzelne przechylne mogą być zasilane na trzy sposoby, a mianowicie przez gaz, prąd lub też parą.

• Kotły gazowe wymagają podłączenia do źródła gazu – z sieci albo butli.

• Kotły elektryczne posiadają instalację na prąd, który podgrzewa kocioł do odpowiedniej temperatury. • Kotły parowe współpracują z parą roboczą i posiadają specjalne przyłącze pary i instalacji kondensatu.

Aby przygotować posiłek w kotle warzelnym, należy umieścić w nim odpowiednie produkty, a następnie włączyć urządzenie i ustawić na nim odpowiednie parametry pracy. Ze względu na fakt, że kotły posiadają najczęściej podwójne ścianki, nie dochodzi do przypalenia się potrawy – jest ona równomiernie ogrzewana przez cały czas.

Zastosowanie kotłów warzelnych przechylnych

Aktualnie kocioł warzelny przechylny to urządzenie posiadające bardzo szerokie zastosowanie. Może być ono używane między innymi w poniższym zakresie:

• w firmach cateringowych

• w stołówkach – szkolnych, przedszkolnych, szpitalnych, wojskowych i innych

• w restauracjach przygotowujących duże porcje dań

Kotły warzelne przechylne dostępne są w ofercie Gastroprodukt.pl