Dlaczego warto znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne?


Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego jest bardzo ważne w przypadku osób, którym zależy na kształtowaniu sylwetki. Wiedząc jak dużo kalorii organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, można dostosować dietę w taki sposób, aby móc osiągnąć zamierzony cel.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Mówiąc najprościej, jest to zapotrzebowanie na energię, którą należy dostarczyć organizmowi, by mógł prawidłowo funkcjonować. Dzięki odpowiedniej ilości pokarmu, ciało zyskuje energię do zachowania podstawowych funkcji życiowych, a także ma możliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Jeśli spożywa się tyle kalorii, ile organizm wykorzystuje, waga nie powinna ulegać zmianie. W przypadku dostarczania zbyt dużej lub małej ilości energii waga będzie odpowiednio rosnąć lub spadać. Warto zatem wykorzystać kalkulator zapotrzebowania kalorycznego, by dowiedzieć się jak dużo kalorii powinno się przyjmować.

Kiedy należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie?

Z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego powinny skorzystać osoby, które borykają się z nadwagą, ale także te chcące przytyć kilka kilogramów lub zbudować masę mięśniową. Dzięki temu narzędziu można dowiedzieć się ile kalorii należy jeść, by uzyskać pożądane efekty.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego przyda się również osobom, które mają prawidłową wagę, lecz zależy im na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Dowiadując się ile kalorii powinny zjadać będą mogły dobrze zbilansować swoją dietę, czego skutkiem będzie zwiększona odporność organizmu, a także dobre samopoczucie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Do wykonania tych obliczeń warto użyć wspomnianego już kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego. Jest on dostępny w sieci, aby z niego skorzystać należy podać kilka informacji na swój temat.

Konieczne jest oczywiście wskazanie wieku oraz płci, niezbędne jest też podanie wzrostu w centymetrach, a także aktualnej wagi. Aby możliwe było dokładne wyliczenie zapotrzebowania, należy odpowiedzieć na pytanie o rodzaj wykonywanej pracy, a także podać informacje o aktywności fizycznej, zarówno spontanicznej (jak np. spacery), jak również treningowej.