Jak zadbać o prawidłowe menu rocznego dziecka


Okres w rozwoju dziecka pomiędzy pierwszym, a trzecim rokiem życia jest szalenie istotny. To właśnie wtedy dziecko w największym stopniu poznaje i bada otaczający go świat, uczy się nawiązywania i podtrzymywania relacji i kształtuje swój charakter. Jest jeszcze jeden ważny krok milowy w rozwoju na tym etapie: kształtowanie preferencji żywieniowych.
Wielu rodziców ma duży dylemat jak powinno wyglądać menu rocznego dziecka. Kiedy zacząć rozszerzać dietę o produkty, które spożywają dorośli ludzie i jaki powinien być udział poszczególnych grup produktowych w menu roczniaka.

Piramida żywienia rocznego dziecka

Jak dowodzą badania menu rocznego dziecka pod względem proporcji poszczególnych składników odżywczych nie odbiega znacząco od zdrowego jadłospisu dorosłego człowieka. Zróżnicowana jest jedynie forma podania tych składników.

W diecie malucha nie może zabraknąć białka jako podstawowego budulca naszego organizmu. Najlepszym źródłem białka jest dobrej jakości chude mięso pochodzące z własnej hodowli lub z hodowli certyfikowanej. Tylko wtedy podając dziecku mięso mamy pewność, że zwierzęta były prawidłowo żywione wysokiej jakości karmą i nie były im podawane antybiotyki. Mięso oczywiście należy poddać obróbce termicznej. Należy unikać smażenia i pieczenia, dla słabo rozwiniętego jeszcze układu trawiennego rocznego dziecka lepsze będzie gotowanie, najlepiej na parze.

Kolejną grupą składników niezbędną w prawidłowym rozwoju są węglowodany. Należy zadbać, aby w menu rocznego dziecka regularnie poojawiały się produkty zbożowe, takie jak: owsianka, kasze, pieczywo pełnoziarniste. Węglowodany należy podawać w pierwszej części dnia, najlepiej rano, gdyż ich głównym zadaniem jest dostarczenie energii i siły witalnej.

Nie zapominajmy o dziennej porcji warzyw i owoców, które z kolei dostarczą wielu witamin. Warto wybierać owoce i warzywa sezonowe, raczej należy unikać tych, które nie dojrzały w naszym klimacie. Zimą trzeba wspomagać się mrożonkami. Kupując warzywa i owoce zwracajmy uwagę na ich jakość, nie wybierajmy tych błyszczących, przerośniętych, gdyż jest to znak, że przy ich uprawie stosowane sztuczne środki, które nie są dobre dla naszego dziecka.

Odpowiednie nawodnienie

Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Nawet jeśli dziecko jest jeszcze karmione piersią, należy regularnie w ciągu dnia podawać mu wodę mineralną. Unikajmy słodzonych soków, za wyjątkiem tych przygotowywanych samodzielnie, które cukru nie zawierają. Woda jest fundamentem diety zarówno dziecka jak i dorosłego człowieka.