Dieta dla seniora, czyli zasady żywienia osób starszych


Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem, który dotyczy każdego człowieka. Wraz z wiekiem słabnie układ nerwowy, jak i inne funkcje organizmu. Na niektóre procesy, nie ma się wpływu, jednakże nad częścią z nich można zapanować. Możliwa jest bowiem zmiana stylu życia, w szczególności odżywiania. Prawidłowe żywienie osób starszych wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

W 2018 roku została zaprezentowana przez Instytut Żywności i Żywienia Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w starszym wieku. Wiedza na temat żywienia oraz jego wpływu na zdrowie ludzkie podlega nieustannym weryfikacjom. Dlatego też, co jakiś czas Piramida jest aktualizowana. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, żywienie osób starszych powinno uwzględniać spożywanie mniejszej ilości cukru, soli oraz tłuszczu, natomiast więcej błonnika. W myśl tej zasady, podstawą posiłków powinny być warzywa i owoce. Dostarczają one do organizmu składniki mineralne, jak i witaminy. Dzięki temu ograniczają występowanie chorób m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, jak i nowotworów. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna oraz nawadnianie organizmu.

Złote zasady żywienia osób starszych

Istnieje kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę w przypadku odżywiania w wieku starszym. Przede wszystkim należy sprawdzać kaloryczność spożywanych posiłków. Osoby starsze mają zmniejszoną podstawową przemianę materii, a także aktywność fizyczną. Dlatego też, powinno się spożywać około 5-6 posiłków dziennie o mniejszych porcjach. Należy wypijać do tego odpowiednie ilości płynów, czyli około 3 litry na dzień. Dieta musi być lekkostrawna z odpowiednią podażą makroskładników. Oznacza to, że mile widziane jest pełnowartościowe białko w postaci ryb, drobiu oraz nabiału. Ograniczenie soli, cukru, tłuszczu oraz alkoholu pozwala zmniejszyć ryzyko występowania chorób przewlekłych

Znaczenie picia wody

W prawidłowym żywieniu osób starszych ważną rolę odgrywa również odpowiednie nawadnianie organizmu. Bardzo często osoby starsze ograniczają picie wody, co niekiedy wiąże się z zaburzonym odczuwaniem pragnienia. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów. Bowiem wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wody, występującej w organizmie. Zaniepokoić mogą objawy odwodnienia takie jak bóle głowy, zapadnięte oczy czy skłonność do upadków. W starszym wieku kobiety powinny przyjmować około 2,5 litra wody na dzień, natomiast mężczyźni około 3,7 litra.