Podstawowe odmiany pirometrów laserowych


Pirometrem laserowym nazywa się urządzenie, które ma służyć do sprawdzania temperatury różnych przedmiotów na odległość. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu wiedzy na temat promieniowania cieplnego. Nie zawsze jest tak samo dokładny, bo to wszystko zależy od typu pirometru, który zostanie zastosowany przy pomiarach.

1 – pirometr optyczny

Można powiedzieć, że całą grupę pirometrów laserowych tworzą pirometry optyczne. Nie będzie to kłamstwo, bo każdy pirometr działa w podobny sposób, jednakże ten nazywany optycznym dodatkowo pozwala nie tylko na odczytywanie, ale też i na widzenie ciepła emitowanego przez przedmiot.

Można nawet powiedzieć, że na swój sposób działanie pirometru laserowego przypomina działanie zwykłego teleskopu. Nie jest to zatem jakaś super nowoczesna technologia. Optyczny pirometr laserowy to jedno z najstarszych urządzeń tego rodzaju.

2 – pirometr szerokopasmowy

Ten model pirometru jest już znacznie bardziej nowoczesny, co sprawia, że przeważnie korzystają z niego naukowcy, którzy używają go jako narzędzia pomocniczego przy przeprowadzaniu różnego rodzaju badań. Pirometry szerokopasmowe są w stanie zarejestrować fale szerokopasmowe. Cechuje je wielofunkcyjność i dość uniwersalny tryb pracy. To wszystko pozwala im sprawdzać się w wielu miejscach, nie tylko w branży naukowej.

Pirometr szerokopasmowy ma jednak jedną poważną wadę, jaką jest jego nie do końca dokładny odczyt. Nie zawsze bowiem można mu zaufać. Wiele czynników może doprowadzić do tego, że w tym odczycie pojawią się pewne błędy, które obniżą jego ostateczną wiarygodność.

3 – pirometr cyfrowy

Ostatni, czyli trzeci wariant urządzenia to natomiast cyfrowy pirometr laserowy. Co go wyróżnia? Przede wszystkim prosta budowa i wiążąca się z nią łatwość obsługi. Pirometry cyfrowe szerzej znane są pod nazwą termometrów na podczerwień. Używa się ich powszechnie w wielu miejscach. Nie wymagają one żadnej specjalistycznej znajomości tematu, dlatego mogą być prawidłowo zastosowane absolutnie przez każdego.

Cyfrowy pirometr laserowy ma jeszcze jedną wyjątkową cechę, którą przewyższa wyżej wymienione urządzenia. Otóż jest on najbardziej precyzyjnym modelem w swojej kategorii. Raczej nie zdarza mu się popełniać błędów.

Pirometr laserowy dostępny jest w ofercie Gastrosilesia