Garnek żeliwny – uniwersalizm i zdrowe gotowanie


Garnki należą do podstawy wyposażenia każdego domu, jednak nie wszystkie są uniwersalne i wysoce funkcjonalne. Coraz częściej zdarza się też, że zakupione garnki okazują się być niskiej jakości. Dlatego też coraz więcej osób wybiera produkt, jakim jest garnek żeliwny, który posiada wiele zastosowań, a do tego jest bardziej wytrzymały.

Garnek żeliwny – do czego można go używać?

Garnki żeliwne przede wszystkim umożliwiają o wiele zdrowsze przygotowywanie potraw ze względu na swoje właściwości. Inne rodzaje garnków nawet tych ze stali nierdzewnej potrafią wykazywać niekorzystny wpływ na zdrowie, gdyż uwalniają się z nich do przygotowanych posiłków rozmaite substancje, które są niekorzystne dla zdrowia, często wręcz toksyczne.

Garnek żeliwny natomiast jest całkowicie bezpieczny, a jedynymi związkami, jakie uwolnią się do pożywienia, mogą być tu związki żelaza, które nie tylko nie są toksyczne, ale wręcz wykazują działanie korzystne, szczególnie w przypadku osób zmagających się z problemem anemii. Dodatkowo technologia gotowania w takich garnkach również różni się od tej stosowanej w garnkach z innych materiałów, dlatego też powinny zainteresować się garnkami żeliwnymi osoby, które stawiają na zdrową kuchnię.

Uniwersalne garnki

Garnek żeliwny to nie tylko naczynie, w którym przygotuje się zupy i inne pospolite posiłki. Doskonale nadaje się on również do przygotowywania zapiekanek, a nawet do pieczenia chleba. W małych garnkach żeliwnych można z kolei przygotowywać wyśmienite desery, takie jak muffinki.

Dla osób przygotowujących chleb, zapiekanki, a także pieczone mięsa, doskonałym wyborem będzie zakup garnka o kształcie owalnym, którego długość wynosić będzie około 40 cm. Garnki do deserów powinny natomiast charakteryzować się małą średnicą wynoszącą około 10 cm. Garnek żeliwny do zastosowania ogólnego powinien mieć za to 25-33 cm średnicy, co zapewni pełen komfort przygotowywania w nim posiłków dla rodziny, której liczba członków to dwie do czterech osób.

Powyższe wskazówki dotyczące wyboru garnków żeliwnych sprawią, że stworzy się uniwersalny zestaw tych naczyń, który poza zdrowym gotowaniem zapewni trwałość na długie lata, a – co za tym idzie – ogromną satysfakcję.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.