Wegetarianizm czy weganizm?


Osoby, które nie znają się zbyt dobrze na różnego rodzaju sposobach odżywiania się, nie rozróżniają wegetarianizmu i weganizmu. Tymczasem są to dwie różne diety. Specjaliści twierdzą, że trudniej jest zbilansować dietę wegańską czyli całkowicie pozbawioną składników odzwierzęcych.

Czy weganie mogą się odchudzać?

Ludzie wybierają weganizm z różnych powodów. Najczęściej są to jednak powody etyczne lub zdrowotne. Niektórzy nie potrafią pogodzić się z tym, zwierzęta są zabijane, aby ludzie mogli jeść mięso. Często impulsem do przejścia na weganizm bywa zobaczenie jakiegoś filmu lub przeczytanie brutalnego artykułu.

Dieta wegańska może być pomocna w odchudzaniu, ale trzeba liczyć kalorie. Dieta wegetariańska 1200 kcal może być prostsza w zastosowaniu ze względu na możliwość spożywania na przykład różnego rodzaju chudych serów.

Co zjeść na śniadanie, aby nie burczało w brzuchu?

Wiele osób ma problem ze skomponowaniem swojego śniadania tak, aby poczuć głód dopiero po południu. Dlatego też dietetycy rekomendują śniadania pełne białka i tłuszczu, pozbawione węglowodanów. Taka kompozycja ma sprawić, że człowiek rzeczywiście poczuje się najedzony.

Dieta wegetariańska 1200 kcal nie jest łatwa, ale może być naprawdę przyjemna dla każdego, kto wykaże się odrobiną kreatywności w przygotowywaniu posiłków.

Weganizm dla dzieci? Tak czy nie?

W społeczeństwie można zaobserwować różne opinie, jeśli chodzi o dietę wegetariańską i wegańską dla dzieci. Nawet w mediach społecznościowych znajdują się osoby, których dzieci są na diecie wegetariańskiej albo wegańskiej. Wydaje się jednak, że bezpieczniej jest być wtedy pod stałą kontrolą lekarza albo dietetyka.

Wiele dzieci na diecie tradycyjnej ma problemy z niedoborem żelaza, cierpi na anemię i inne choroby. Trudno przecież zmusić dziecko do jedzenia, można jedynie zachęcać na różne sposoby. Wydaje się więc, że wybór wegetarianizmu bądź weganizmu narzucony przez rodziców nie ma większego wpływu na stan zdrowia malca. Znaczenie będzie miała jakość jedzenia.