Charakterystyka sklepów ze zdrową żywnością


Duży nacisk społeczny na zdrowe odżywianie przynosi wymierne korzyści, które płyną z takiego trybu życia. Jedząc zdrowo i odpowiednio zwiększa się średnia długość życia, występuje mniejsze ryzyko zapadalności na choroby cywilizacyjne, ludzie są szczęśliwsi i zdrowsi. Rynek produktów ekologicznych korzysta z obecnych trendów oferując szeroką gamę produktów.

Sklep zdrowa żywność – czy rzeczywiście wszystkie produkty w punktach ze zdrową żywnością będą odpowiednie dla naszej diety?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bez wątpienia sklepy ze zdrową żywnością, tak jak inne markety, chcą przede wszystkim zarobić pieniądze. Stąd też duże marże i wysokie ceny w tego typu miejscach. Zdarza się, że w sklepie ekologicznym znajdziemy identyczne produkty, jak te które są na wyposażeniu sklepu osiedlowego. Produkty żywnościowe, które posiadają zdrowy skład i nie zawierają szkodliwych dodatków, coraz częściej pojawiają się także na półkach sklepów spożywczych tradycyjnych, co jest związane z coraz większą popularnością zdrowej żywności.

Bez wątpienia najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z ekologicznego marketu, w którym niemal wszystkie produkty są certyfikowane znakami jakości. Okazuje się jednak, że sklep ze zdrową żywnością nie znajduje się w każdym mieście i w niektórych miejscach ludzie mają do niego ograniczony dostęp, w związku z czym racjonalnym wyjściem wydaje się zamawianie produktów żywnościowych za pomocą internetu.

Chcę się zdrowo odżywiać. Jakie produkty kupić w „zdrowym sklepie”?

Konia z rzędem temu, kto ograniczy się tylko i wyłącznie do robienia zakupów w „zdrowym markecie”. Sklep ze zdrową żywnością oferuje bardzo dużo produktów, ale jednak część rzeczy będziemy musieli zakupić w innym miejscu. Sklep zdrowa żywność to przede wszystkim organiczne produkty takie jak zboża i przetwory zbożowe pochodzące z ekologicznych upraw, naturalne miody, soki i słodycze oraz zdrowy nabiał i jajka. W niektórych miejscach znajdziemy również mięsa i ryby, a także półki z przyprawami. To jednak tylko część produktów żywnościowych, jaka jest nam potrzebna do zrównoważonej diety. O ile sklep ze zdrową żywnością jest czymś absolutnie pożytecznym, to zdrową dietę osiągniemy kupując żywność w różnych miejscach. Warto skorzystać z lokalnych bazarków i sprawdzonych dostawców, oferujących np. świeże warzywa i owoce.