Skrzyniopalety na jabłka – kilka porad praktycznych


Jabłka – podobnie jak i każde inne owoce – wymagają specyficznych środków transportu. Teoretycznie do tego celu nadają się zwykłe skrzynie, aczkolwiek z biegiem czasu mogą się one wypaczyć, uszkodzić, a nawet zniszczyć. Rozwiązaniem optymalnym są skrzyniopalety na jabłka, które jednak muszą spełniać określone założenia techniczne.

Wytrzymałość i budulec

Skrzynie na jabłka kosztują dosyć sporo. Ich cena może wahać się od 100 do nawet 300 złotych za sztukę. Zależy ona od wielu parametrów skrzyni, w tym oczywiście od jej budulca.

Skrzynki na jabłka wykonuje się najczęściej z drewna iglastego. Jest ono po prostu najtańsze, ale niestety niezbyt odporne na obciążenie mechaniczne. Jeśli sadownikowi zależy na naprawdę wytrzymałych rozwiązaniach, wybiera najczęściej duże pojemniki na jabłka z drewna liściastego. Opcjonalnie stosuje się również dodatkowe elementy dębowe, których zadaniem jest wzmocnienie struktury skrzyni (a zwłaszcza łączeń i dna).

Połączenie – jakość i odporność

O wytrzymałości skrzyń na jabłka nie decyduje wyłącznie zastosowany budulec. Poszczególne elementy muszą być tak zespolone ze sobą, by zapewniały trwałość transportu i bezpieczeństwo użytkownikowi.

Skrzyniopalety na jabłka zbija się przede wszystkim za pomocą gwoździ pierścieniowych. Ich konstrukcja pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie struktury pojemnika na owoce, zwłaszcza w kontekście dużych obciążeń roboczych. W niektórych swych odmianach, skrzynie na jabłka są dodatkowo klejone. Zwykle w tym celu stosuje się kleje odporne na czynniki zewnętrzne (a zwłaszcza wilgoć). Podczas zakupu takiej skrzyni szczególną uwagę należy zwrócić na gwoździe, by ich ostre końce nie wystawały poza obręb desek.

Kątowniki to podstawa!

Kupując skrzynki na jabłka warto zwrócić uwagę na obecność kątowników, których zadaniem jest spowolnienie procesu wypaczania drewna.

Dzięki wspomnianym kątownikom pojemniki na jabłka zachowają swój oryginalny rozmiar i nie będą tak narażone na pęknięcia. Nie wolno zapominać o tym, że skrzyniopalety owocowe nigdy nie mogą być impregnowane. Wchodzące w skład środków zabezpieczających związki chemiczne mogłyby bowiem przeniknąć bezpośrednio do struktury owoców.

Podsumowanie

Dobra skrzynka na jabłka musi spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Postawienie na najtańsze rozwiązania nie zawsze się sprawdza. Efektem niedopatrzeń mogą być poważne straty, na które rozsądny sadownik nigdy nie powinien sobie pozwalać.