Urozmaicenie dań podczas rodzinnych imprez, zjazdów czy świąt jest ciekawym sposobem na wprowadzenie nowych lub tradycyjnych smaków do powtarzanego od lat menu. Zaskoczeniem dla najbliższych będzie z pewnością zaserwowanie wędlin i mięs z domowej wędzarni.
Czym tak właściwie jest wędzenie?
Wędzenie to proces długotrwałego odymiania żywności w celu zwiększenia jej odporności na psucie się, a procesowi temu ulegają głównie zewnętrzne części wyrobów. Ta encyklopedyczna definicja pomija jednak pewien istotny element – zapach, a co za tym idzie – smak.
Wędzarnia domowa działa na trzy sposoby: na zimno, z wykorzystaniem dymu o temperaturze w granicach 16-22 stopni, na ciepło w dymie o temperaturze 22-40 stopni, a także na gorąco, uzyskując dym o temperaturze do 90 stopni, dzieląc wędzenie na kilka etapów, w których podnosimy temperaturę.
Drewno ma znaczenie
Drewno, jako podstawowe paliwo do pieców wędzarskich, musi być dobierane ze względu na jego wilgotność, zapach podczas dymienia czy efekt, jaki chcemy osiągnąć podczas wędzenia. Unikać należy drzew iglastych, ponieważ drewno pełne jest żywicy, która podczas dymienia może oblepić mięso sadzą i nadać bardzo nieprzyjemny smak.
Użycie konkretnych rodzajów drewna lub innego wskazanego opału znacznie zmienia, ale i definiuje finalny smak, zapach i kolor uwędzonej żywności. Żywność wędzoną czuć na znaczną odległość i nie ma możliwości pomylenia wyniku odymiania mięs z mięsami po innej obróbce termicznej.
Wędzarnia domowa – to proste
Jeśli zdecydowaliśmy się na wędzenie, konieczny będzie zakup pieca wraz z paleniskiem. Tutaj wybór sprowadza się do określenia czy jesteśmy w stanie poświęcić dużo czasu i uwagi palenisku, czy też zdajemy się na automatyczne działanie pieca. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie tańsze, ale wymaga pewnych umiejętności – na przykład oszacowania temperatury czy gęstości dymu. Przy większym budżecie możemy zdecydować się na automatyczne piece, które są w stanie dozować sobie opał i sterować ilością dostarczanego powietrza.
Innym sposobem na wędzarnię domową jest samodzielne postawienie pieca lub skonstruowanie go z mniej konwencjonalnych przedmiotów, na przykład beczki. Dedykowany piec od producenta jest jednak bezpieczniejszy i zoptymalizowany do wydajnej pracy.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl