Czego nie może zabraknąć na imieninowym stole?


Imieninowa impreza od dawna już zajmuje znaczące miejsce w polskiej kulturze. Niektórzy sądzą, że zwyczaj ten odchodzi w zapomnienie, jednakże statystyki wskazują że jest zupełnie inaczej. Dzisiaj już nie tylko starsze osoby obchodzą imieniny. Do tradycji tej, a co za tym idzie również do związanych z tym zwyczajów wracają dziś osoby młode.

Imieniny – jak najlepiej je obchodzić?

Jeżeli imieniny, to obchodzone hucznie, najlepiej w towarzystwie przyjaciół. Wydaje się, że właśnie taką zasadą kierowano się jeszcze do niedawna urządzając imieniny. Najczęściej obchodzono je w prywatnych domach, w których można być porozmawiać swobodnie, napić się alkoholu w doborowym towarzystwie i spędzać ten czas na własnych zasadach.

Jednakże wydaje się, że już pod koniec lat dziewięćdziesiątych nastąpiła pewna zmiana pokoleniowa, która sprawiła, że zwyczaj ten zaczął zanikać. Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele osób wraca do obchodzenia właśnie tej okazji, a z braku innych wzorców odwołujemy się właśnie do tradycji.

Podgrzybki w occie i inne przysmaki – imieninowa klasyka

Tradycyjne imieniny to oczywiście różnego rodzaju dania – najczęściej proste, nadające się do jedzenia na zimno, często będące dodatkiem do alkoholu. Na stołach królowały sałatki, wędliny, podgrzybki w occie, czy inne, drobne dodatki. Mogło pojawić się też danie gorące, ale czasami był to zaledwie barszczyk w towarzystwie pasztecików.

Wybory kulinarne Polaków w dzisiejszych czasach są nieco inne, tak samo jak cała kultura prezentuje już odmienne oblicze. Czasami jednak lubimy sięgać do sprawdzonych wzorców. Sentyment za nieśmiertelnymi podgrzybkami w occie to nader często pojawiające się uczucie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że w dużej mierze zmienił się również stosunek Polaków do alkoholu. Coraz więcej osób nie pije go w ogóle, albo pije wyłącznie w niewielkich ilościach. To co kiedyś wydawało się raczej egzotyczne, dzisiaj coraz częściej jest akceptowaną normą.

Imieniny w nowoczesnym stylu

Warto jednak pamiętać, że nasze sentymenty za czasami, które bezpowrotnie odeszły razem z dwudziestym wiekiem nie zawsze ma sensowne uzasadnienie. Dawniej imieniny były imprezą na wskroś nowoczesną. Po prostu rzeczywistość była nieco inna niż dziś.

To, co wydaje nam się tradycją, jest więc często po prostu nowoczesnością minionych czasów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by i dzisiaj kierować się w wyborze dań, czy rozrywek tym co jest modne, czy po prostu sprawia nam przyjemność. Imieniny przy pizzy i serialach na popularnym serwisie nie wydają się z tej perspektywy czymś dziwnym.