Dieta surowa jest raczej odradzanym przez dietetyków i lekarzy sposobem odżywiania. Uważa się ją za niedoborową i szkodliwą. Czy jednak w całości należy się jej nic więcej, niż zapomnienie? Trzeba przyznać, że jej zasady nie są bezpodstawne. Jedzenie posiłków charakterystycznych dla diety surowej może być ciekawym urozmaiceniem i zwrotem w stronę zdrowia.
Śniadanie w płynie
Śniadanie to od lat posiłek, który uznawany jest za ten najważniejszy w ciągu dnia. Niestety stereotypowa większość społeczeństwa nie ma czasu i ochoty na to, by codziennie rano zastanawiać się nad tym, co zjeść, by było to wystarczająco odżywcze i szybkie w wykonaniu. Dieta surowa znalazła odpowiedź na taką zagwozdkę.
Odpowiednim śniadaniem może być smoothie, do którego przygotowania potrzeba tylko ulubionej mieszanki warzyw i owoców, niezawodnego blendera oraz kilku do kilkunastu minut. Proponowane mieszanki, które nasycą na długo to połączenie banana, szpinaku, truskawek oraz siemienia lnianego lub szpinak, seler naciowy, awokado, jabłko.
Dodatki do dań – moc sałatek i surówek
Na talerzu warto dbać o równowagę. Nawet gdy pozwalamy sobie na mały jedzeniowy grzeszek i zamawiamy pizzę, nic nie stoi na przeszkodzie, by towarzyszyła jej sałatka czy surówka. Zwłaszcza że zazwyczaj są one proste w przygotowaniu, tanie i szybkie.
Obecna od kilku pokoleń na polskich stołach surówka: kapusta, marchewka, papryka, cebula oraz jabłko to klasyk, który bez wątpienia odnalazłby się na również w jadłospisie osoby na diecie surowej. Szukając bardziej wyszukanych połączeń, warto wypróbować: rukolę szpinak czy sałatę rzymską. Do każdej można wedle własnego gustu dopasować dodatki. Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie się w stronę naturalnych tłuszczów: idealnych ich źródłem może być awokado.
Co jeszcze warto zaczerpnąć z zasad diety surowej?
Całkowita niechęć do stosowania temperatury może być uznawana za przesadę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre sposoby przygotowywania żywności są mniej zdrowe niż inne.
Dlatego smażenie oraz pieczenie z użyciem sporej ilości oleju powinno być zachowywane na rzadsze okazje. Gotując czy przygotowując produkty na parze, można liczyć na lepszy wpływ pokarmu na stan zdrowia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra